Köksträdgården på flera ställen

Grönsakslandet

 

I år har vi delat upp vårt grönsaksodlande på flera ställen. I landet som vi tidigare år har odlat i, har vi sått potatissorterna Amadine, Cherie och några groddade potatisar från kylskåpet bla Blue congo. Vi har också sått sockerärtor och dill.

 

Gurk- och Zucchinibädden

Detta land är under uppbyggnad. Ett av våra barns dopträd, Ingrid Marie, är beläget mitt i. Eftersom trädet inte kommer att må bra av att få jord upp på stammen har vi byggt en ram runt som skyddar jorden för att komma nära äppelträdet. Här planerar vi än så länge att odla zucchini och gurka. Materialet som vi ska odla i består av olika delar. Kompostjord från vår trädgårdskompost, jord från en rabatt som ska minskas ner, hästgödsel, ihopkrattade löv och biokol.

 

Pallkragar
Dessa odlingslådor har samma innehåll som gurk- och zucchinibädden. Här ska det bland annat odlas lök enligt Åke Truedssons sätt att odla. Han planterar flera hundra lökar och skördar varteftersom.
Johannes Wätterbäck

 


Fyll i din mailadress och få en mailnotis varje gång i publicerar en ny artikel.


Våra senaste inlägg

Våra kommande evenemang 2025

Januari

Februari

Mars

  • 4 Årjäng – föreläsning
  • 8 Finland Korsholm – föreläsning
  • 15 Hillared
  • 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
  • 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.

April

  • 2 Borås

Maj

  • 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
  • 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
  • 28/6 Jönköping – föreläsning

Juni

  • 28/6 Jönköping – föreläsning

Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.

Hoppas vi ses!


Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *