Din varukorg är för närvarande tom!
Jag ville visa hur vi äter surströmming!

Under senaste året har det dykt upp en mängd mer eller mindre vidriga videos från alla möjliga ställen i världen där folk äter surströmming. Ofta öppnar de en burk och himlar med ögonen av doften för att sedan fiska upp en orensad strömming och stoppa i munnen och dregla eller kräkas. Här kan ni se min surströmmingsfilm som jag gjorde för att upplysa världen om hur man äter denna syrade fisk på ett kultiverat sätt!
Redan i somras kände jag ett begynnande behov av att försvara denna fisk och visa upp hur vi Svenskar äter den. Jag köpte på mig två burkar strömming, tunnbröd och efter ett par månader när det kändes rätt var det dags att föreviga detta spektakel. Med egen potatis och lök, ett glas mjölk och en flaska absolut vodka riggade jag ett bord utanför stugan och började spela in förberedelserna och intagandet av strömming. Det var där Theres tyckte att jag skulle hålla till. Film här nedanför som hör och häpna nått .


Det var säkert 15 år sedan jag åt surströmming så jag hade glömt bort hur det smakade. Det var godare än jag mindes. Det är äggula jag ringlar över smörgåsen och jag tycker verkligen att det lyfter rätten. På Facebook har min surströmmingsvideo över en miljon visningar och det dyker uppå kommentarer på alla möjliga språk, så jag har verkligen lyckats med att nå ut.Denna fermenterade fisk väcker verkligen intresse!
En del menar att lite gräddfil ovanpå är riktigt gott och andra föreslog hackad tomat. Det måste jag testa nästa gång jag äter surströmming och det blir nog snart då jag har en till burk i kylskåpet.
Här kan du titta på filmen på facebook:




Är du nyfiken på fisk? Klicka dig gärna in på vår artikel, då jag Johannes besökte Per, Ängsöfiskaren, och följde med ut på fiske i Mälaren under en dag i oktober 2024. Det var fantastiskt kul och jag lärde mig så mycket om hans arbete som proffersionell insjöfiskare. Per och jag har pratat lite löst om att gör sursik på siklöja men inte riktigt bestämt när detta ska ske.
Läs artikeln här: Farbror Grön följer med Ängsöfisk ut på Mälaren
Lyckades du inte kika på filmen på tiktok, här kan du titta på den på: Facebook
Joahnnes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Guldvatten – gåvan som aldrig slutar att geDet är väldigt många som använder kiss, eller guldvatten som många av oss kallar det, i sina odlingar. För varje år blir vi bara fler och fler. Kiss är den bärbara gåvan vi… Läs mer: Guldvatten – gåvan som aldrig slutar att ge
- Odla dig ur krisen – Boda glasbruk 17 majEndagskursen ”Odla dig ur krisen” handlar om att odla och leva utifrån ett krisperspektiv. Genom att odla kallt och serieodla, att så vid flera tidpunkter och att samodla, det vill säga att blanda växter med varandra… Läs mer: Odla dig ur krisen – Boda glasbruk 17 maj
- Rosettkål – tips för lång och stor skördDet är få kålsorter som är som rosettkål och kan leverera mycket mat under lång tid. Det här är snudd på världens bästa kål, tycker vi. Sedan vi odlade den för första gången… Läs mer: Rosettkål – tips för lång och stor skörd
- Tack för att ni gör vårt arbete möjligtVi är så otroligt glada över alla er som hittar till oss, Farbror Grön. Till dig som är premium-läsare på farbrorgron.se vill vi ge ett extra stort tack, du får verkligen vårt arbete… Läs mer: Tack för att ni gör vårt arbete möjligt
- Rabarberfrossa – 6 läckra rabarberreceptHos oss är rabarberbladen frodiga och fina och det är snart dags att börja skörda på allvar. Men vad ska man göra när man tröttnat på rabarberpaj? Här följer ett gäng rabarberrecept inklusive… Läs mer: Rabarberfrossa – 6 läckra rabarberrecept
- Gör gratisplantor av dina gurkorGör gratisplantor av dina gurkor: Det fina med gurksticklingar är att man slipper så nya frön och att man med hjälp av en sax och ett glas vatten kan skapa en exakt plantkopia… Läs mer: Gör gratisplantor av dina gurkor
- Langos – maten man inte kan sluta att ätaVi älskar langos. Dessa friterade knapriga bröd som efter att de svalnat toppas med olika delikata ingredienser är hysteriskt goda. Det här är en maträtt där det är svårt att sluta äta, man… Läs mer: Langos – maten man inte kan sluta att äta
- Odlingskurs med Farbror Grön i Västerås lördagen den 3 majLördagen den 3 maj 2025 är det dags för Odlingskurs på Björnögården i Västerås med mig Johannes / Farbror Grön. Det kommer bli en en intensiv och samtidigt upplyftande dag där odlandet ligger… Läs mer: Odlingskurs med Farbror Grön i Västerås lördagen den 3 maj
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
2 svar till ”Jag ville visa hur vi äter surströmming!”
Ser gott ut! Jag föredrar mjukt norrländskt bröd med smak av anis och fänkål till. Äkta smör, strömming, rödlök och en och annan gräslöksblomma rullas in i detta! Har inte fått tillfälle på flera år då min familj inte är sålda på menyn!
Har Du något eget knep för att öppna burken ?Man kan äta på flera sätt, öppna i en skål med vatten så sprider sig inte doften så snabbt.
Lämna ett svar