Din varukorg är för närvarande tom!
Höst i trädgården med Operose arbetskläder

Oavsett vilken årstid det är vill vi ha kläder som sitter skönt och som sitter bra. Den här artikeln gör vi tillsammans med Operose vars kläder vi använt de senaste 10 åren och som är av en särdeles bra kvalitet. Går du i klädtankar använd i så fall koden FARBRORGRÖNS_HÖST vid din beställning så får du 10 % rabatt på alla Operose egna produkter, gäller till den den 8 december 2024.
Den vinröda canvasjackan Theres bär på bilderna, som finns i flera färger, är både robust, snygg och tålig. En sådan där jacka man hänger på sig ruggiga dagar när man vill skydda kroppen mot slitage, blåst och kyla. Den passar även utmärkt som en promenadjacka eller som en snygg överdel på trädgårdsfesten. Hängselbyxorna Theres använder på dessa bilder heter JENNY och passformen med den höga ryggen värmer ryggen fint, speciellt den här tiden när solen är i avtagande men faktiskt överlag när det gäller allt trädgårdsarbete. Färgen är senapsgul men byxan likt canvasjackan finns i flera andra färger. Föredrar man samma slags byxa som Theres har på bilderna fast utan hängslen så heter den Wilja.
En fördel med Operoses kläder är att de passar många olika kroppstyper, långa, korta, fylliga och tunna. Genom att kika in på deras sida under rubrikerna ”Funktioner och passform”, ”Storleksguide” eller ”Modelljämförelse” kan man få ett bättre hum om vilka kläder som passar ens kropp.




Perennerna ska i jorden
I veckan var vi i stugan och tog tag i krukorna med perenner som ska ner i jorden innan vintern. Vi lyckades pricka in helt rätt arbetsdag då även solen tittade fram och värmde oss med sina strålar, vi hann med ganska mycket. Många gånger kan ickeodlare få för sig att hösten är en lugnare tid för oss odlingsnördar, men det är inte sant. Dels krymper ljuset markant dag för dag så att man ofta behöver jobba hårdare och snabbare per tidsenhet för att hinna med allt. Sedan är det allt inne som ska tas om hand, egna frön ska rensas och packas och skördarna ska tas om hand och eller lagras på rätt sätt.
Läs mer om perenner, speciellt om du inte hinner få dem i jorden: Jordslå krukodlade plantor så att de överlever vintern
Vad gör vi med skörden?: Hur vi skördar och arbetar kreativt med odlandet


Flera produkter
Operose har även flera typer av arbetskläder i sin webbutik. Dels byxor i olika modeller, men även jackor, skjortor, väskor, fickor och andra tillbehör. Kläderna, speciellt byxorna, passar även för män! Jag, Johannes, har tre par byxor i olika färger som jag cirkulerar i. De äldsta, de på bilderna ovanför i färgen petroliumblå är över 8 år gamla. Jag ska fixa de där hålen på byxan har jag tänkt i ett par år, kanske kommer det hända 2025? Fickan som mobiltelefonen glider ner i är otroligt användbar och vi har flera sådana fickor i olika färger som även används till andra byxor. Det är så skönt att fickan ligger utanpå när man har grejer i den så att det inte stramar när man böjer sig.






Här ovanför kan du kika lite mer på våra bilder och förhoppningsvis finner du ett plagg eller tillbehör som passar dig och som du, likt oss, kan leva i och med under många många år.
Den här artikeln gör vi tillsammans med Operose vars kläder vi använt de senaste 10 åren och som är av en särdeles bra kvalitet. Går du i klädtankar använd i så fall koden FARBRORGRÖNS_HÖST vid din beställning så får du 10 % rabatt på alla operose egna produkter, gäller till den den 30 november 2024.
Johannes Wätterbäck & Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Få mer skörd från butikens kryddväxter – så här gör duVisste du att du med enkla medel kan få kryddväxter från matbutiken att ge en extra skörd – ibland till och med fler än så? Vi gör nästan alltid så här med köpta… Läs mer: Få mer skörd från butikens kryddväxter – så här gör du
- Så får du stora gräslöksplantorHar du en lite tanig gräslöksplanta som du vill ska växa till sig? Här berättar vi hur vi gör för att få riktigt stora gräslöksplantor. Gräslök är en perenn växt, vilket betyder att… Läs mer: Så får du stora gräslöksplantor
- Skörda basilika hela sommarenBasilika är en av våra mest älskade örter – doftande, smakrik och oumbärlig i allt från pesto till pasta. Med rätt knep kan du skörda basilika i mängder hela sommaren. Här får du… Läs mer: Skörda basilika hela sommaren
- Gör din egen fläderchampagneNär fläderbuskarna blommar för fullt är det dags att plocka blomklasarna. De är perfekta att göra saft av – men om du vill göra drycken lite mer vuxen kan du testa att göra… Läs mer: Gör din egen fläderchampagne
- Hjälp, jag har glömt att gödsla!Glömt att gödsla? Ingen fara – det är inte för sent att rädda skörden! Här får du tips på hur du kan tillföra näring i efterhand och ge dina växter ny kraft att… Läs mer: Hjälp, jag har glömt att gödsla!
- Serieodla – flera skördar på samma plats, under samma säsongDet låter nästan för bra för att vara sant – men det fungerar. Genom att serieodla grönsaker kan du få två eller till och med tre skördar på samma plats under en och… Läs mer: Serieodla – flera skördar på samma plats, under samma säsong
- Så får du stora rabarberplantorAtt kunna skörda mycket rabarber från maffiga plantor är något som många odlare hoppas på. Men inte sällan hör vi om människor som tagit över en trädgård med gamla rabarberplantor och blivit besvikna… Läs mer: Så får du stora rabarberplantor
- Fixa en köksträdgård till semesternFör många är den ultimata sommarkänslan att kunna njuta av egenodlade grönsaker. Men vad gör man om man inte kommit igång med odlingen än – är det för sent? Absolut inte! Här kommer… Läs mer: Fixa en köksträdgård till semestern
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar