Din varukorg är för närvarande tom!
Frysa vaxbönor och brytbönor
Nu när skördarna tar över våra hem, är det bra att kunna ta hand om skörden och lagra den till senare användning. Vi brukar frysa vaxbönor och brytbönor och njuter sedan av egna bönor mitt i vintern.
När bönornas blommor blivit pollinerade utvecklas baljor. När baljorna är ungefär en decimeter långa brukar de vara skördeklara. Man kan låta bönorna bli längre än så, men har bönorna inuti baljorna börjat bli riktigt stora kan de upplevas mjöliga när man ska äta dem.
När man plockar av skördeklara bönor brukar bönplantorna producera fler baljor. Det leder ofta till att baljor är i olika mognadsfaser och att alla bönor inte är klara samtidigt. Vi plockar av kontinuerligt och äter upp hälften och fryser in hälften av varje skörd.
Det är mest störbönor som vi odlar och dessa får slingra sig upp för en krakstör som vi fäst kycklingnät runt. I år odlas den lila störbönan Blauhilde, som blir grön vid upphettning och en gulaktig vaxböna som heter Neckargold.
Så här gör jag när jag ska frysa bönorna:
Vi har en låg och bred kastrull som är perfekt till just bönförvällning. Det går också bra med en vanlig stor kastrull. Jag brukar lägga ner bönbaljorna, fylla på med vatten så att baljorna täcks och salta. Därefter får vattnet koka upp. Eftersom de lila baljorna ändrar färg vid upphettning, har jag det som ett riktmärke. När färgen slagit om till grönt så är förvällningen klar. Det brukar röra sig om en minut kokning, inte mer.
Vattnet från kastrullen hälls av och bönorna får sedan torka på en ren kökshandduk. Jag lägger bönorna i en plastpåse och plattar till påsen så att inte baljorna ska frysa ihop i en stor klump. Antalet bönor i varje påse är vad jag anser vara tillräckligt för en middag. Sen är det dags att lägga påsen i frysen ovanpå något platt, tex direkt på en hylla eller på en låda.
När man ska använda de frysta bönorna
Bönor passar bra att äta som tillbehör, men funkar även bra att tex woka eller kokas med i en gryta. Man kan ta bönorna direkt från frysen och lägga i sin panna eller gryta. Bönor som ska ätas i en sallad tinas i rumstemperatur eller kokas lätt i vatten någon minut i en kastrull eller i vatten på full effekt i micron någon minut.
Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Potatissallad med basilika och parmesanVi älskar potatissallad och tycker att potatissallad passar till så himla mycket. Det är svårt att välja vilken variant vi tycker är godast men potatissalladen med basilika, parmesan och balsamico eller egen vinäger… Läs mer: Potatissallad med basilika och parmesan
- Dags för serieodling – fyll på med fler frön!Nu är det dags för serieodling och att så framtidens skördar. När vi har sått, planterat om och planterat ut allt, då är det faktiskt dags att börja tänka framåt – och på… Läs mer: Dags för serieodling – fyll på med fler frön!
- Nu är höstens och vinterns odlingskurser öppna för bokning!Nu är höstens och vinterns kurser öppna för bokning! Välkommen in i vår gröna, sköna värld – en värld där odling får vara fri från regler, krav och prestation. Här får du istället… Läs mer: Nu är höstens och vinterns odlingskurser öppna för bokning!
- Skörda spenat – så här gör viNu växer spenaten snabbt, och det är hög tid att börja skörda hos oss. Här berättar vi hur vi brukar skörda spenat – både vad vi lärt oss genom åren och våra bästa… Läs mer: Skörda spenat – så här gör vi
- Gödsla vid utplanteringen med pyralidfritt gödselDe senaste åren har det varit lite klurigt att hitta bra och giftfria gödsel i handeln. I ett samarbete med Tergent provar vi nu deras KRAV-märkta gödsel GrönTrädgård Allgödsel – ett gödsel som… Läs mer: Gödsla vid utplanteringen med pyralidfritt gödsel
- Binda upp tomaterTomater behöver man oftast stödja seller binda upp, vare sig de växer i växthus, inomhus eller i krukor utomhus. Här berättar vi om våra bästa tips kring uppbindning och stöttning. Det som är… Läs mer: Binda upp tomater
- Så räddar du yviga gurkväxter sådda för tidigtDet är inte ovanligt att medodlare runt om i hela landet får för sig att så gurkväxter, så som gurka, melon, zucchini och pumpa, lite för tidigt. Gurkväxter växer i en rasande fart.… Läs mer: Så räddar du yviga gurkväxter sådda för tidigt
- Den gröna handboken i grönsaksodlingI år släppte vi vår andra bok på eget förlag ”Den gröna handboken i grönsaksodling”. Det är inte vilken bok som helst, utan vår odlingsbibel för 44 grödor från jord till bord. Det… Läs mer: Den gröna handboken i grönsaksodling
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
2 svar till ”Frysa vaxbönor och brytbönor”
Ett tipps från mej är att torka bönorna. Torka dom riktigt knastertorra så får dom en god rostad smak. Perfekt att slänga ner en näve i tex grytor.
Torka bara bönorna eller hela skidorna….?
Lämna ett svar