Din varukorg är för närvarande tom!
Alla fingrar gröna fortfarande på topplistan

Tack för förtroendet alla ni som köpt och köper vår bok. Det blev raketfart upp på tredjeplatsen på Adlibris topplista efter att jag berättade om den igår på Instagram.
Lite om Alla fingrar gröna
När vi skrev alla fingrar gröna Theres och jag (för fyra år sedan) var vårt mål att boken ska passa den erfarna odlaren såväl som nybörjaren. Därför är odlingsinstruktionerna uppbyggda så att man kan hoppa in på dem på olika nivåer och välja varifrån man ska läsa beroende på hur man vill så och odla grönsakerna. För många grödor kan du också välja vilken årstid ( sommarsådd, vintersådd mm) och vad man behöver tänka på exakt just där och då med berörd växt.
Det är lätt att gå vidare i varje specifik odlingsinstruktion och se vilken plats man kan odla grödorna på och det finns hänvisningar till odlingspraktikan i instruktionerna så att man får all info man behöver för att kunna lyckas. Hur man bygger jordar, pallkragar gör eget bokashikli, gödslar, täckodlar, använder ensilage, odlar på friland och mycket mer.
Vill man bara odla majs, jordgubbar och svartkål behöver man bara läsa just dessa instruktioner och vill man odla vitlök, tomat och chili läser man dem. Man behöver alltså inte läsa hela boken för att komma igång utan tar de partier man tycker verkar intressanta och de grödor man är sugna på.
Boken tål att glömmas kvar i odlingen då den är stryktålig och klarar ett lättare regnväder eller en medelstor kaffekoppsvältning utan större problem.
Vår tanke var att skapa en tidlös odlingshandbok som fungerar i väldigt många år och för alla odlare och odlingsplatser.
Vill du köpa den till ett bra pris och utan fraktkostnader ska du klicka in på Adlibris . Du kan också provläsa ca 40 sidor på vårt förlags hemsida LUX publica.

Alla grönsaker i boken är fotograferade av vår vän och fotograf Linda Eliasson samt därefter avmålade av Tatiana Shribidova till akvareller. Vi tycker att de blev vackra på ett magiskt sätt, som en annan dimension.
Tack än en gång för att vi får inspirera och vägleda er genom odlandet.
Johannes Wätterbäck & Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Odla med växtbelysning
Under vintermånaderna använder vi växtbelysning till våra växter inomhus. Vi gillar när belysningen är enkel och lätt att använda, att den går snabbt att plocka fram och bort. I den här artikeln berättar… Läs mer: Odla med växtbelysning - Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar
Sedan 1990-talet har vi experimenterat oss fram i odlingens värld. Det som började som nyfikenhet, misstag, upptäckter och envisa fröförsök utvecklades med tiden till en helt egen odlingsteknik: att odla kallt. En metod… Läs mer: Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar - Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar
Jag vet inte hur många gånger jag har sett de där små chiliplantorna kämpa sig upp ur jorden – bara för att fastna i fröskalet. Om skalet inte lossnar stannar plantan i utvecklingen… Läs mer: Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar - Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi?
Välkommen på odlingskurs med Farbror Grön 2026. I år dyker vi upp i Bergslagen, Göteborg, Malmö, Stockholm, Västerås och Östersund. I bergslagen , på Färna Herrgård ingår spa, övernattning och Sveriges i särklass… Läs mer: Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi? - Inlagda citroner – en ny krydda i köket
Det började med att jag hörde någon läsa upp en lista över smarriga ingredienser. Inlagda citroner dök upp – och jag tyckte att det lät så lyxigt och gott, trots att jag aldrig… Läs mer: Inlagda citroner – en ny krydda i köket - Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn?
När jag och Theres fick barn bestämde jag mig direkt: min pappa och våra barn – hans barnbarn – skulle få den bästa möjliga starten tillsammans. Jag hade sett, både nära och på… Läs mer: Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn? - Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter
Att bygga egna små miniväxthus är busenkelt. Så länge jag kan minnas har jag konstruerat sådana här små underverk och fått mängder av fina plantor. I den här artikeln berättar vi hur vi… Läs mer: Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter - Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med?
Under flera år har vi sått spenaten kallt i pallkragar och på friland under januari. Det är en av våra enklaste och mest pålitliga odlingsrutiner – och en fantastisk start på odlingsåret. På… Läs mer: Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med?
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!











Lämna ett svar