Din varukorg är för närvarande tom!
Sticklingsföröka jordgubbar och få fler plantor

Få bär symboliserar svensk sommar så starkt som jordgubbar och tänk vad härligt det är att köra ner ansiktet i en stor skål med jordgubbar och andas in dofterna.
Det är få människor som inte vet vad de ska göra med jordgubbar. Med många andra egenodlade grödor hör man många frågetecken vid stora skördar, men nästan aldrig när det gäller jordgubbar. Kanske är det för att de duger så bra som de är och att det är lätt att komma på vad man kan göra med dem?
En sommar hade vi extra många jordgubbar och mycket rabarber. Jag var i experimenttagen och ville testa att göra en blandsylt på jordgubbar och rabarber och i sylten hackade jag ner ett par utfläkta vaniljstänger. Vilken sylt det blev, helt fantastisk! Det här är kungen bland sylter och det finns egentligen ingen som kan överträffa den, ingen jag lyckats koka i alla fall. Den är komplett och passar lika bra till plättar och pannkakor som till nygräddade våfflor. Det är också alldeles för lätt att råka ta en sked när ingen ser och bara blunda och njuta.
Sticklingsförökning
__________________________
Vår, sommar eller höst:
april–november
___________________________
Att sticklingsföröka innebär att du skapar nya små plantor utifrån en befintlig
planta. De nya plantorna kan ge fin skörd efter ett år. Om du inte har plantor
sedan tidigare köper du nya plantor i affären och hoppar till Slutplantering.
___________________________
Odlingsplatser:
Plantera direkt på platsen för slutplantering,
eller i krukor som ställs på friland.
___________________________
Du behöver:
Fruktsamma plantor.
Plastkrukor, 8–15 cm, vid krukplantering.
Planteringsjord eller frilandsjord vid krukplantering.
____________________________
Identifiera revplantor. De sprider sig med hjälp av en stängel som växer åt sidan från moderplantan. Från stängeln bildas nya plantor. Kommer de i kontakt med jorden
utvecklar de rötter och växer fast.
Skär eller klipp bort små revplantor från de moderplantor som inte har så många revor.
Sticklingar från dessa plantor ger oftast störst bärskörd. Märk gärna ut vilka plantor som ger mest bär under säsongen och ta sedan bara revor från dem. Du kan använda revplantor oavsett om de bildat rötter eller ej, men rotade plantor kommer etablera sig snabbast.
Plantera direkt på slutlig odlingsplats eller i krukor med planterings- eller frilandsjord.
Sticklingar är känsligare för torka än plantor som har hunnit rota sig. Varje krukplanterad
stickling bör få ½–1 liter vatten varannan dag den första veckan och därefter ett par gånger i veckan. Planterar du direkt på slutlig odlingsplats kan du istället läsa vattningsinstruktion under Slutplantering.
____________________
Är ni nyfikna på att göra egna plantor av de jordgubbar ni redan har? Kika isåfall in på filmen så får ni lite extra pepp inför nästa säsong. Det går lika bra att ta plantor på våren som på hösten.
Johannes Wätterbäck & Theres Lundén

Våra senaste inlägg
- Hjälp – broccolin blommar!Det kan kännas som en stor besvikelse om man upptäcker att broccolin blommar. Här berättar vi om hur du kan undvika blomning och vad du ska göra om blomningen redan är ett faktum.… Läs mer: Hjälp – broccolin blommar!
- Falafel med broccoli, persilja och korianderVi brukar göra supergod falafel på vår egenodlade broccoli som hela familjen äter med glädje. I år testar vi detta recept på ett nytt sätt. I stället för att fritera de underbara skapelserna… Läs mer: Falafel med broccoli, persilja och koriander
- Växer purjolöken dåligt? Misströsta inte!Vi har odlat purjolök i flera år – och vi vet hur det känns när plantorna ser ut som tanig gräslök mitt i sommaren. Men det finns en anledning till varför det är… Läs mer: Växer purjolöken dåligt? Misströsta inte!
- Frysa in rabarber – enkelt, smart och gott!Nu när rabarbern är som allra finast är det ett perfekt tillfälle att skörda och frysa in rabarber. Att ha färdigskuren rabarber i frysen är guld värt när suget efter en rabarberpaj, rabarberlemonad… Läs mer: Frysa in rabarber – enkelt, smart och gott!
- 32 grönsaker att sommarsåUnder sommaren passar vi på att sommarså många nya växter – sådana som vi hoppas kunna skörda under hösten och vintern. Ofta får dessa växter växa på platser där vi nyligen har skördat… Läs mer: 32 grönsaker att sommarså
- Jordgubbs- och rabarbersylt med vaniljTänk dig sommarens allra bästa smaker samlade i en burk – söta jordgubbar, syrlig rabarber och en touch av vanilj. Det här är sylten som doftar solvarma dagar och som smakar ljuvligt till… Läs mer: Jordgubbs- och rabarbersylt med vanilj
- Försommarens sista föreläsning – JönköpingFörsommarens sista föreläsning med mig Johannes / Farbror Grön sker i Jönköping på Rosenlundsherrgård. Föreläsningen är gratis. 13.30 – 14.15 Farbror Grön, föredrag om odling. (Johannes Wätterbäck har sysslat med odling i över… Läs mer: Försommarens sista föreläsning – Jönköping
- Så skapar du ett jordgubbsland fullt av bärVem vill inte ha ett jordgubbsland som dignar av solmogna bär? Här berättar vi hur du kan göra drömmen verklig. När jag (Theres) var liten hade vi ett jordgubbsland som gav bär varje… Läs mer: Så skapar du ett jordgubbsland fullt av bär
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar