Din varukorg är för närvarande tom!
Att fånga det lilla

Nu är det dags för oss att kliva in i den lilla världen och göra den synlig. Ett sprillans nytt makroobjektiv med antiskakmotor blir vårt senaste tillskott när vi går ner in på intimnivå.
Målet i år är att fånga alla skadedjur vi får in i våra odlingar och alla eventuella sjukdomar. Hur ser mjöldagg ut i närbild? Kan man föreviga en bladlus som jungfruföder? Hur ser det ut när ett guldögonsländeägg kläcks eller när kålmalen bryter ut från ett blad och ser ljuset för första gången?Frågorna har sedan länge hopat sig och det har varit ganska svårt att få till riktigt bra skärpa när vi försökt föreviga den lilla världen med vårt underbara 17-70 objektiv. Men nu är vi faktiskt där och kliver in på en helt annan nivå. Det blir som en helt ny värld!
Som med all ny teknik gäller det att göra den till sin egen, att förbehållslöst och med ett öppet hjärta göra den till en del av sig själv. Man behöver lära sig var man själv har sina begränsningar och var det nya objektivet har sina och med den vetskapen vrida till det ytterligare en nivå. Efter ett tag, efter hundratals bilder brukar det lossna lite grand och man börjar bli bekväm och känner sig ofta lekfull. Lekfullheten är ett tydligt tecken på att den verkliga resan börjar. Jag är inte där riktigt än men på god väg, jag skrattar och skriker wow flera gånger om dagen och ber Theres komma och titta på närbilderna jag tar.
När man fotar makro blir det ett väldigt kort skärpedjup även med ganska höga bländare. Det gäller att våga att gå upp rejält och fota med över 20 i bländare om man vill ha ett längre skärpedjup.
Efter att höjt bländaren så att den ligger över 20 går det att skönja flera plantor av wasabinon som skarpa. Vill man få det ännu skarpare behöver man ta bildserier med förskjuten skärpa sk fotostacking. I sommar ska jag handla utrustning för att testa mig fram med den tekniken.
En del vitlökar vill inte sova, de bestämmer själva när det är dags att titta upp oavsett var de befinner sig. Den här vitlöken ska jag stoppa ner i en kruka med planteringsjord för att skörda dess goda gröna skott. Trots att vi förvarat den på det sättet vitlök ska förvaras, i rumstemperatur så väljer den att vakna och bringa liv.
En av vårens trender var/ är att stoppa ner vanliga köpsötpotatisar i vattenglas för att få dem att först skjuta rötter och därefter sätta skott som man kan sticklingsföröka och göra nya plantor utav. När väl rötter tittade fram kändes det som magi. Wow! Vilken grej, vilken livskraft!
I år råkade vi ut för flera invasioner av sorgmyggor. Vi bekämpar dem dels med ett biologiskt preparat som innehåller nematoder som eliminerar dess larver men vi använder också klisterpapper och lägger dem på krukorna, mellan odlingsbrickorna eller sätter dem på fönsterna. Sorgmyggans larver äter upp små växters rötter så att de till slut dör och kan bli till ett stort problem. Att behöva döda insekter för att man ska få ha sina plantor ifred är dessvärre ett nödvändigt ont hur fel det än känns.
Kål i närbild påminner om feta karljohansvampar de första dagarna efter att de tittat upp. Visst är det väl fantastiskt att så många av de frön vi sår verkligen gror.

Det här är ett inlägg i samarbete med Nikon och alla bilder i det här inlägget förutom bilden på objektivet är taget med Nikons makroobjektiv
Nikon AF-S VR 105/2,8G IF-ED
Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Odla steg för steg – ärterAtt odla ärter är enkelt, roligt och väldigt givande. Dessutom är de en perfekt gröda för både nybörjaren och den mer erfarna odlare. Här berättar vi om hela odlarvägen från frö till skörd.… Läs mer: Odla steg för steg – ärter
- Arbetskläder att leva i – året om i trädgårdenDetta inlägg är gjort i samarbete med Operose. Vi har använt deras arbetskläder i många år och kan med handen på hjärtat säga att de är slitstarka, bekväma och fungerar året om i… Läs mer: Arbetskläder att leva i – året om i trädgården
- Föreläsningar, evenemang och kurser hösten 2025Äntligen är det dags att kliva ut i världen och bli mer utåtriktad rent fysiskt. Under 14 år har vi, främst jag Johannes, rest land och rike, ja i hela Norden runt och… Läs mer: Föreläsningar, evenemang och kurser hösten 2025
- Paprika – skörda, lagra, lagaFå ut mer av din paprikaskörd. Här får du tips om hur du skördar paprika, lagrar frukterna på bästa sätt och använder paprikan i matlagningen. Varje år odlar vi paprika. Det är verkligen… Läs mer: Paprika – skörda, lagra, laga
- Dags för blomsterlökar men gör inte samma misstag som viNu är det dags att fundera på vilka blomsterlökar som ska pryda våren och sommaren 2026. Sorter, form, färg och inte minst om man får ha dem ifred är aspekter väl värda att… Läs mer: Dags för blomsterlökar men gör inte samma misstag som vi
- Odla steg för steg – vintersallatNu är det dags att så vintersallat – den lilla, tåliga sallaten som klarar kylan och ger fräscha gröna blad hela vintern. Med sin milda, nötiga smak och rosiga ton är den en… Läs mer: Odla steg för steg – vintersallat
- Vi plockar tomaterna grönaUnder sommar och höst pratas det mycket om tomater i odlarforum. En vanlig fråga som dyker upp, när vi visar våra skördar, är varför vi ofta plockar tomaterna gröna. Myten om solmogna tomater… Läs mer: Vi plockar tomaterna gröna
- Göra eget paprikapulver enkelt och supergottHar du fått stor skörd av paprika? Då är det perfekt läge att prova att göra eget paprikapulver! Här får du tips om torkning och förvaring så att du kan njuta av smaken… Läs mer: Göra eget paprikapulver enkelt och supergott
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar