Din varukorg är för närvarande tom!
Nu är höstens och vinterns odlingskurser öppna för bokning!

Nu är höstens och vinterns kurser öppna för bokning! Välkommen in i vår gröna, sköna värld – en värld där odling får vara fri från regler, krav och prestation. Här får du istället landa i ett odlande som bygger på nyfikenhet, experiment och egna erfarenheter.
Ni hittar dem här i vår: Webbutik kurser
Under våra 33 odlingsår har vi utvecklat och förfinat vårt odlande – allt vi lär ut och berättar om härstammar från vårt egna odlande. Hos oss finns inga mallar eller regler du måste följa. Vi visar hur enkelt, lustfyllt och kreativt odling kan vara när du släpper taget om perfektion och börjar lita på processen. Målet med våra kurser är att du ska gå hem lättad, inspirerad och laddad med konkreta idéer som gör ditt odlande både enklare och mer spännande.
Våra kurser är också en slags kreativ smältdegel – vi formar dagen tillsammans med dig och de andra deltagarna. Det gör varje tillfälle unikt. Vi lär av varandra, utbyter tankar och idéer – och inte sällan uppstår vänskaper mellan deltagare som lever vidare långt efter kursen är slut.



Oavsett om du är helt ny, odlat länge ja tom om du har gått våra kurser tidigare – är du varmt välkommen. Vi utvecklas hela tiden, testar nytt och hittar nya vägar och förfinar gamla, varje år är unilkt.
Höstens och vinterns första kurser
Destinationerna i punktlistan nedanför är klickbara, klicka på vald kurs för att läsa mer. Vi ser fram emot att träffa dig.
- Stockholm Hälsans hus 24/8
- Göteborg FirstG 7/12
- Stockholm Hälsans hus 14/12
- Skinnskatteberg Färna Herrgård enkelrum 14/2 – 15/2
- Skinnskatteberg Färna Herrgård enkelrum 14/2 – 15/2
Endagskurs i Göteborg söndagen den 7/12 2025
kr 1.400 inkl momsEndagskurs i Stockholm 2025 söndagen den 14/12
kr 1.400 inkl momsOdlingskurs 2026 Färna Herrgård – två personer i ett dubbelrum 14-15/2
kr 10.950 inkl momsOdlingskurs 2026 på Färna Herrgård – en person i ett enkelrum 14-15/2
kr 5.950 inkl moms
Kurser framöver
Framöver kommer vi anordna kurser i flera olika städer och på platser runt omkring i Sverige, eventuellt även i Finland. Inget är helt bestämt än. Platser vi dykt upp på tidigare år är: Alvesta, Herrljunga, Sundsvall, Umeå och Östersund. Ingen omöjlighet att vi även 2026 kommer dit. Vi letar alltid efter nya platser att vara på så har du tips på intressanta ställen får du jättegärna höra av dig och berätta vart du skulle vilja att vi kommer.

Johannes Wätterbäck & Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Göra eget paprikapulver enkelt och supergottHar du fått stor skörd av paprika? Då är det perfekt läge att prova att göra eget paprikapulver! Här får du tips om torkning och förvaring så att du kan njuta av smaken… Läs mer: Göra eget paprikapulver enkelt och supergott
- Två föreläsningar i helgen – Enköping och VästeråsTill helgen gör jag två föreläsningar i Västmanland. Lördagen den 6/9 dyker jag upp i Enköping kl 12:30 i Drömparken under evenemanget Trädgårdsdagen i Enköping. Söndagen den 7/9 kl 11 finner ni mig… Läs mer: Två föreläsningar i helgen – Enköping och Västerås
- Majs – skörda, lagra och lagaNu i augusti börjar vi skörda vår majs. Det är alltid så spännande att se hur det har gått. Här delar vi med oss av våra bästa tips för skörd, lagring och mattips.… Läs mer: Majs – skörda, lagra och laga
- Så bekämpar vi larver som äter på våra grönsaker!Vi odlar kål utan nät varje år, och det fungerar alldeles utmärkt. Vi klämmer larver och äggsamlingar, men när angreppen blir för stora använder vi bakteriepreparatet Larvskydd. Det har räddat våra odlingar många… Läs mer: Så bekämpar vi larver som äter på våra grönsaker!
- Pak choi – skörda, lagra och lagaPak choi är en asiatisk snabbväxande bladgrönsak som kan användas både rå och tillagad. Här får du våra bästa tips för att skörda, lagra och laga denna mångsidiga bladgrönsak. Vi odlar allra helst… Läs mer: Pak choi – skörda, lagra och laga
- Koka kronärtskocka och ät med citronsmörDet mest klassiska att göra med sina nyskördade kronärtskockor är att koka dem med citronjuice och äta med citronsmör. Här berättar vi hur vi gör. Ingredienser: Till citronsmöret: Gör såhär: Klipp bort stjälkarna… Läs mer: Koka kronärtskocka och ät med citronsmör
- Grödor att skörda i rätt tid och sedan kylförvaraNu är den största skördetiden här. Vissa grödor behöver skördas så fort de nått sin skördestorlek, för att inte bli övermogna, medan andra mår bättre av att stå kvar i landet eller på… Läs mer: Grödor att skörda i rätt tid och sedan kylförvara
- 7 spännande morotsreceptHar du börjat skörda morötter än? Eller har du ett gäng i kylen som du vill använda till något gott? Här kommer våra bästa morotsrecept. Vi älskar morötter och har nästan alltid några… Läs mer: 7 spännande morotsrecept
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar