Din varukorg är för närvarande tom!
Odla med ensilage
Årets hösilagebal är nu avklädd och med hjälp av väder och vind tänker jag att materialet blir lättare att tas upp av växterna. Jag fläker av lite då och då tills hela balen mer liknar en hög snarare ämn en bal. I huvudsak använder jag ensilaget i jorden under växterna som gödsel eller på jorden som täckmaterial.
Idag vet man att gräsklipp innehåller alla 14 näringsämnen som växter behöver och i precis rätt proportioner. Det är budskapet min trädgårdsguru Nils Åkerstedt spridit under 50 års tid, ja han visste säkert inte då att det förhöll sig exakt så men hans teknik om att odla i sand med gräsklipp visade ju att han kommit på något riktigt intressant.
Det var väldigt frustrerande ör mig när jag i mina jungfruliga odlingsår fick reda på att gräsklipp var bland det bästa man kunde använda sig av. Den enda platsen jag hade att odla på var på en karg rullstensås långt ifrån gräsmattor. Så om jag ville ha gräsklipp fick jag tigga det från grannar, syskon eller vänner. Men med tiden blev det ganska tidsödande att samla andras gräsklipp, speciellt om de saknade uppsamlare på sina maskiner och jag behövde lägga ner några timmar på att räfsa ihop det gröna guldet.

Så jag började fundera på alternativ till gräsklipp och testade att göra eget ensilage på Nils sätt, sk grönmassa. Men istället för att använda gräsklipp, som jag ändå inte hade, så liade jag dikena längs den lilla grusvägen vid skogsträdgården på örter och grovt gräs under sommaren. Jag packade in örterna ordentligt i 3-4 gamla jordsäckar och slutligen i två nya plastsäckar för att det skulle bli så lufttätt som möjligt. Säckarna lagrades bakom växthuset till nästkommande vår och när jag började greja i trädgården var det dags att öppna dem. Färdig grönmassa har en väldigt stark doft, mycket starkare än den hösilage eller ensilage jag köper eller får från närliggande lantbrukare.
Våra senaste inlägg
- Langos – maten man inte kan sluta att ätaVi älskar langos. Dessa friterade knapriga bröd som efter att de svalnat toppas med olika delikata ingredienser är hysteriskt goda. Det här är en maträtt där det är svårt att sluta äta, man… Läs mer: Langos – maten man inte kan sluta att äta
- Odlingskurs med Farbror Grön i Västerås lördagen den 3 majLördagen den 3 maj 2025 är det dags för Odlingskurs på Björnögården i Västerås med mig Johannes / Farbror Grön. Det kommer bli en en intensiv och samtidigt upplyftande dag där odlandet ligger… Läs mer: Odlingskurs med Farbror Grön i Västerås lördagen den 3 maj
- Fleråriga lökarLök är en ovärderlig ingrediens i matlagning. I våra odlingar odlar vi en massa olika lökväxter, vissa odlar vi endast en säsong och andra är perenna och lever år efter år på samma… Läs mer: Fleråriga lökar
- Odla egen svampAtt odla egen svamp sätter guldkant på odlar- och självhushållartillvaron. Det är ett intressant komplement till grönsaker både när det gäller skörd och smak, och framförallt när det gäller spänning. Man kan odla… Läs mer: Odla egen svamp
- Fixa en grönsaksodling på din balkongMan behöver inte ha en stor trädgård för att odla egna grönsaker. Har du en balkong kan du odla massvis med ätbart. Här berättar vi mer. Vad kul att du vill börja odla… Läs mer: Fixa en grönsaksodling på din balkong
- Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde!Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde! Tänk om man kan vårplantera vitlök utan att ens behöva köpa utsäde? På så sätt kan man skippa höstplanteringen och göra det mycket enklare och billigare? Det… Läs mer: Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde!
- Vad kan man odla i pallkrage?Pallkragar har visat sig vara fantastiska för grönsaksodling, ja odling överlag. Här berättar vi om sådant du kan odla i pallkrage. En gång i tiden var det inte särskilt vanligt med pallkrageodling. Första… Läs mer: Vad kan man odla i pallkrage?
- Köpa plantor på nätetDå och då köper vi plantor på nätet, på Klostra.se. Det är smidigt när man vill utöka sitt bestånd av växter utan att behöva göra hela resan från frö till slutplantering. Använder du koden… Läs mer: Köpa plantor på nätet
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
5 svar till ”Odla med ensilage”
Så gör jag med. Jag får skadade ensilagebalar från en kobonde som ligger på 700 kg.. den balen står där man ställde den ��
Hej! Jag köpte en hel ensilage bal av "min" bonde i juni. Jag skulle behöva använda den att fylla ut med I nya pallkragar men mycket kommer bli kvar till våren. Blir det förstört med massa mögel om jag öppnar den och den står öppen tills i vår? Mvh Åsa Linn'e
Är det idé att lägga i hösilage om pallkragen står på plattor? Bryts det ner ändå utan maskar?
Jag har haft ett tjokt täcke med ensilage (30 cm) på mitt friland.
Undrar nu om jag ska ta bort det, när jag ska direkt så under våren.
Tänker också att jorden inte värms upp av solen om det ligger kvar.Ja, du kan ta bort det och lägga på senare när plantor har växt upp.
Lämna ett svar