Din varukorg är för närvarande tom!
Förvara grönsaker i vatten
För oss som inte har någon jordkällare eller kalla dragiga golv där man kan förvara grönsaker är vattenförvaring kanske det enklaste sättet om man vill bevara grönsakers spänst och krispighet. Fördelen är att de allra flesta har glas, vatten och ett kylskåp.
Det där med förvaring av grödor är för oss odlare inte en helt lätt ekvation att få ihop. Ofta kommer det många grödor på en och samma gång och så står man där med flera kilo som man kanske inte hinner syra, förvälla eller torka. Att ta hjälp av kylskåpet och vatten är en supersnabb lösning som gör att du kan andas ut ett par dagar till, liksom strecha ut paniken. I vårt odlarliv med flera olika odlingsplatser har vattenförvaring i glas blivit något av en standardmetod. Det funkar på det mesta som du kan få ner i ett glas vatten.
Broccoli
Från midsommar och framåt har vi mer eller mindre alltid ett glas med broccoli i vårt kylskåp. Det är så broccoli ska skördas, för att ge maximal skörd under lång tid. Få kålsorter ger så lagom mycket under en så lång tid som broccoli. Mellan midsommar och februari kan vi skörda egna buketter och vi använder dem till nästan allt. När vi lagrar broccoli i vatten ser vi till att konsumera dem innan det gått en vecka. Vi ser också till att byta vatten lite då och då.
Morötter
Morötter behöver fukt för att hålla sig spänstiga. Att förvara dem i ett glas vatten i kylskåpet gör att de håller sig fasta och fina i en till två veckor i kylskåpet. Perfekt när man vill samla ett knippe med rötter på nära håll utan att behöva gå ut till trädgårdslandet. En hel del av vår morotsskörd lämnar vi kvar i jorden och täcker med löv fler halm så att inte tjälen får ett fast grepp om dem. Då kan man gräva upp dem ända in i januari.
Salladskål
En någorlunda ”normal” höst, då inte kylan klipper till i mitten av november med -15 grader, brukar salladskålen stå spänstig i odlingszon 2 till julafton. Jag har faktiskt inte varit med om en sådan brutal köldknäpp tidigare odlingsår. Den var som ett svärd som högg livet av många grönsaker i våra odlingar. Pang sa det och röd spetskål, kålrabbi alla sallats och salladskålsplantor bara dog över en natt eller två. Jag inbillar mig att de behöver lite mer förvaring för att klara en sådan påfrestning.
Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Langos – maten man inte kan sluta att ätaVi älskar langos. Dessa friterade knapriga bröd som efter att de svalnat toppas med olika delikata ingredienser är hysteriskt goda. Det här är en maträtt där det är svårt att sluta äta, man… Läs mer: Langos – maten man inte kan sluta att äta
- Odlingskurs med Farbror Grön i Västerås lördagen den 3 majLördagen den 3 maj 2025 är det dags för Odlingskurs på Björnögården i Västerås med mig Johannes / Farbror Grön. Det kommer bli en en intensiv och samtidigt upplyftande dag där odlandet ligger… Läs mer: Odlingskurs med Farbror Grön i Västerås lördagen den 3 maj
- Fleråriga lökarLök är en ovärderlig ingrediens i matlagning. I våra odlingar odlar vi en massa olika lökväxter, vissa odlar vi endast en säsong och andra är perenna och lever år efter år på samma… Läs mer: Fleråriga lökar
- Odla egen svampAtt odla egen svamp sätter guldkant på odlar- och självhushållartillvaron. Det är ett intressant komplement till grönsaker både när det gäller skörd och smak, och framförallt när det gäller spänning. Man kan odla… Läs mer: Odla egen svamp
- Fixa en grönsaksodling på din balkongMan behöver inte ha en stor trädgård för att odla egna grönsaker. Har du en balkong kan du odla massvis med ätbart. Här berättar vi mer. Vad kul att du vill börja odla… Läs mer: Fixa en grönsaksodling på din balkong
- Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde!Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde! Tänk om man kan vårplantera vitlök utan att ens behöva köpa utsäde? På så sätt kan man skippa höstplanteringen och göra det mycket enklare och billigare? Det… Läs mer: Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde!
- Vad kan man odla i pallkrage?Pallkragar har visat sig vara fantastiska för grönsaksodling, ja odling överlag. Här berättar vi om sådant du kan odla i pallkrage. En gång i tiden var det inte särskilt vanligt med pallkrageodling. Första… Läs mer: Vad kan man odla i pallkrage?
- Köpa plantor på nätetDå och då köper vi plantor på nätet, på Klostra.se. Det är smidigt när man vill utöka sitt bestånd av växter utan att behöva göra hela resan från frö till slutplantering. Använder du koden… Läs mer: Köpa plantor på nätet
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
3 svar till ”Förvara grönsaker i vatten”
Sparris och citron förvarar jag i vatten i kylen. Håller i princip hur länge som helst.
Hej Farbror Grön! Sen ett tag tillbaka så tärnar jag råa: rödbetor, kålrot, rotselleri, potatis och har i kylen. Jag tar 5ml jodsalt (hämmar bakterietillväxt) per 250 ml vatten och även ibland ättika 6%:ig på känn, mot mögel.
Ser till att rotfrukterna täcks av vätska för att undvika mögel. Jag kan ha denna friska blandning till måltiderna.
Och ger lite tuggmotstånd.
Efter ett tag kan vätskan bli mer trögflytande, fast smakar bra utan att lukta speciellt.
Det är roligt att tärna för hand, det tränar hjärna/motorik och om eko så behåller jag skalen på rödbetorna.
Hälsar Peter 78+Kul att du berättar
Lämna ett svar