Din varukorg är för närvarande tom!
Föreläsningar och besök vår och sommar 2024!

Då var det dags att ladda om och ge sig ut på vårens och sommarens föreläsningar och besök. Först ut blir Solleröns fröfestival och därefter tar jag mig till Tumba, Lida gård (Flen), Hällefors, Lindesberg, Skinnskatteberg. Fagersta, Ljusnarberg, Eksjö, Sundsvall och Karlshamn. Här nedanför hittar ni info om evenemangen samt länkar till de olika arrangörerna. Glöm inte att köpa biljett eller anmäla er i god tid till de evenemang som kräver det, platserna brukar kunna ta slut ganska snabbt. Varmt välkomna!
- 18/5 Sollerö fröfestival. Festivalen pågår mellan fredag och söndag, Johannes föreläser under lördagen kl 13:30 i Lärkasalen. Även konsert med Marie Bergman samt och föreläsning med Vandana Shiva under festivaldagarna. Här kan ni läsa mer.
- 22/5 Tumba Bruksmuseum. Två olika föreläsningar mellan 16:30 – 19:00 ”Odla tomat” och ”Odla i kris”. Köp din biljett Här.
- 25/5 Lida gård i Flen. Vi (Theres och Johannes) har en plats där vi pratar med besökare om odling, mat och självhushåll från kl 10:00 och framåt. Vi bjuder på nachos med våra fermenterade chilisåser och säljer våra böcker . Detta evenemang ingår i Aptitrundan våren 2024 och som ni kan läsa mer om här.
- 28/5 Hällefors Folkets Hus, Johannes föreläser om att ”Skapa en ätbar villaträdgård” 18:30. Fri entre. Här finner du mer info.
- 30/5 Lindesberg Utsikten Arenan . Johannes föreläser om att ”Skapa en ätbar villaträdgård” kl 18:30 Fri entre. Anmäl dig här.
- 03/6 Skinnskatteberg Allaktivitetshuset Sture. Johannes föreläser om att ”Skapa en ätbar villaträdgård” kl 18:30 Fri entre. Anmäl dig här.
- 04/6 Fagersta Folkets Hus B-salen. Johannes föreläser om att ”Skapa en ätbar villaträdgård” kl 18:30 Fri entre Anmäl dig här.
- 10/6 Ljusnarsberg Tingshuset Kopparberg.Johannes föreläser om att ”Skapa en ätbar villaträdgård” kl 18:30 Fri entre Anmäl dig här.
- 14/6 Eksjö Matfestival. Johannes pratar om odlingens konst kl 15:00 och ger tips på hur man lyckas. Läs mer här.
- 15/6 Sundsvall Birsta city, mer info kommer på deras hemsida framöver, klicka in här.
- 20/7 Karlshamn Östersjöfestivalen, smakfesten. Johannes föreläser om odlandets konst kl 12:00 med fokus på smak. Läs mer här.
Välkomna




Våra senaste inlägg
- Gör gratisplantor av dina gurkorGör gratisplantor av dina gurkor: Det fina med gurksticklingar är att man slipper så nya frön och att man med hjälp av en sax och ett glas vatten kan skapa en exakt plantkopia… Läs mer: Gör gratisplantor av dina gurkor
- Langos – maten man inte kan sluta att ätaVi älskar langos. Dessa friterade knapriga bröd som efter att de svalnat toppas med olika delikata ingredienser är hysteriskt goda. Det här är en maträtt där det är svårt att sluta äta, man… Läs mer: Langos – maten man inte kan sluta att äta
- Odlingskurs med Farbror Grön i Västerås lördagen den 3 majLördagen den 3 maj 2025 är det dags för Odlingskurs på Björnögården i Västerås med mig Johannes / Farbror Grön. Det kommer bli en en intensiv och samtidigt upplyftande dag där odlandet ligger… Läs mer: Odlingskurs med Farbror Grön i Västerås lördagen den 3 maj
- Fleråriga lökarLök är en ovärderlig ingrediens i matlagning. I våra odlingar odlar vi en massa olika lökväxter, vissa odlar vi endast en säsong och andra är perenna och lever år efter år på samma… Läs mer: Fleråriga lökar
- Odla egen svampAtt odla egen svamp sätter guldkant på odlar- och självhushållartillvaron. Det är ett intressant komplement till grönsaker både när det gäller skörd och smak, och framförallt när det gäller spänning. Man kan odla… Läs mer: Odla egen svamp
- Fixa en grönsaksodling på din balkongMan behöver inte ha en stor trädgård för att odla egna grönsaker. Har du en balkong kan du odla massvis med ätbart. Här berättar vi mer. Vad kul att du vill börja odla… Läs mer: Fixa en grönsaksodling på din balkong
- Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde!Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde! Tänk om man kan vårplantera vitlök utan att ens behöva köpa utsäde? På så sätt kan man skippa höstplanteringen och göra det mycket enklare och billigare? Det… Läs mer: Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde!
- Vad kan man odla i pallkrage?Pallkragar har visat sig vara fantastiska för grönsaksodling, ja odling överlag. Här berättar vi om sådant du kan odla i pallkrage. En gång i tiden var det inte särskilt vanligt med pallkrageodling. Första… Läs mer: Vad kan man odla i pallkrage?
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar