Din varukorg är för närvarande tom!
Föreläsning sommar och höst

Sommarens och höstens föreläsningar planeras och struktureras. Som det ser ut nu är det mest söderöver jag kommer bege mig .
Den 26 augusti håller jag en föreläsning på Takfarmen, se info längre ner i inlägget. Dagen innan, den 25 augusti är jag i Vingåker. I september dyker jag upp i Glanshammar utanför Örebro, på Stockholm urban garden show den 9 september kl 13 i Tantolunden och därefter senare samma månad besöker jag Borås och Avesta. I oktober är jag i Landskrona, Strängnäs och Tierp. I min föreläsningslista finns mer information om tid och plats. Det är några förfrågningar som inte är klara och fastställda än och det börjar dyka upp fler förfrågningar nu när vi passerat midsommar.
Kul att det är så många som hör av sig om enskilda coachingar och föreläsningar i era trädgårdar och på odlingsplatser. Ingen förening är för liten och inget uppdrag är för stort. Jag gillar spännvidden att möta er medodlare på flera olika sätt.
Det finns plats för några fler uppdrag under hösten. Vill ni komma till tex Takfarmen och att jag föreläser rakt upp och ner på vår takterass är det också möjligt. Vill ni vara ute i god tid inför våren 2019 då jag också kommer ha med vår senaste bok ”Flera fingrar gröna”, kan det vara bra att höra av er redan nu. Jag skräddarsyr mina föredrag efter era önskemål.
I november till december blir jag ofta överöst med förfrågningar och det kan vara svårt att få till dagar som passar oss båda, men för all del, tveka inte att höra av er om ni är nyfikna och om ni är sent ute.
Med jordiga fingrar och en önskan om regn: Johannes Wätterbäck / Farbror Grön
Visning av Sveriges största takodling
Odla där du är!
Du behöver inte ha en trädgård för att odla.
Under föreläsningen och rundvandringen kommer jag att berätta hur man utnyttjar plats, bygger egna jordar och om hur man kan förlänga och förtidliga säsongen.
Det blir provsmakning av chili, ta med egen vattenflaska.
Samling vid Stora Gatan 41 strax innan kl 14 ( 5 minuters gångväg från järnvägsstationen)
Endast förköp på Västerås Tourist Center samt online på visitvasteras.se
Hjärtligt välkomna
Våra senaste inlägg
- Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar
Sedan 1990-talet har vi experimenterat oss fram i odlingens värld. Det som började som nyfikenhet, misstag, upptäckter och envisa fröförsök utvecklades med tiden till en helt egen odlingsteknik: att odla kallt. En metod… Läs mer: Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar - Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar
Jag vet inte hur många gånger jag har sett de där små chiliplantorna kämpa sig upp ur jorden – bara för att fastna i fröskalet. Om skalet inte lossnar stannar plantan i utvecklingen… Läs mer: Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar - Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi?
Välkommen på odlingskurs med Farbror Grön 2026. I år dyker vi upp i Bergslagen, Göteborg, Malmö, Stockholm, Västerås och Östersund. I bergslagen , på Färna Herrgård ingår spa, övernattning och Sveriges i särklass… Läs mer: Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi? - Inlagda citroner – en ny krydda i köket
Det började med att jag hörde någon läsa upp en lista över smarriga ingredienser. Inlagda citroner dök upp – och jag tyckte att det lät så lyxigt och gott, trots att jag aldrig… Läs mer: Inlagda citroner – en ny krydda i köket - Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn?
När jag och Theres fick barn bestämde jag mig direkt: min pappa och våra barn – hans barnbarn – skulle få den bästa möjliga starten tillsammans. Jag hade sett, både nära och på… Läs mer: Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn? - Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter
Att bygga egna små miniväxthus är busenkelt. Så länge jag kan minnas har jag konstruerat sådana här små underverk och fått mängder av fina plantor. I den här artikeln berättar vi hur vi… Läs mer: Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter - Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med?
Under flera år har vi sått spenaten kallt i pallkragar och på friland under januari. Det är en av våra enklaste och mest pålitliga odlingsrutiner – och en fantastisk start på odlingsåret. På… Läs mer: Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med? - Gemensam tvättstuga, är den på väg bort!
Vi har sett en hel del artiklar det senaste året om att de gemensamma tvättstugorna är på väg att försvinna. Tydligen vill allt fler ha egna tvättmaskiner i sina lägenheter, och byggbolagen vill… Läs mer: Gemensam tvättstuga, är den på väg bort!
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!











Lämna ett svar