Din varukorg är för närvarande tom!
Jordgubbslandet – Ta sticklingar
Jordgubbar! Få bär symboliserar svensk sommar så starkt som jordgubbar. Jag längtar efter att köra ner ansiktet i en stor skål med dessa bär och blunda och andas in dofterna.
Nu i april ser jag massor av revor som spridit sig i landen och etablerat sig, dags att gräva loss dem och göra nya plantor I tillsammansodlingen har vi en ampeljordgubbe vi glömt namnet på men den är fantastisk. Den ger jordgubbar ända in i november!

Det är få människor som inte vet vad de ska göra med jordgubbar. Med många andra egenodlade grödor hör man många frågetecken vid stora skördar, men nästan aldrig när det gäller jordgubbar. Kanske är det för att de duger så bra som de är och att det är lätt att komma på vad man kan göra med dem?
En sommar hade vi extra många jordgubbar och mycket rabarber. Jag var i experimenttagen och ville testa att göra en blandsylt på jordgubbar och rabarber och i sylten hackade jag ner ett par utfläkta vaniljstänger. Vilken sylt det blev, helt fantastisk! Det här är kungen bland sylter och det finns egentligen ingen som kan överträffa den, ingen jag lyckats koka i alla fall. Den är komplett och passar lika bra till plättar och pannkakor som till nygräddade våfflor. Det är också alldeles för lätt att råka ta en sked när ingen ser och bara blunda och njuta. Klicka HÄR för att komma till syltreceptet. Nedan kan ni läsa ett utdrag från vår bok Alla fingrar gröna om hur vi sticklingsförökar jordgubbar.
Sticklingsförökning
__________________________
Vår, sommar eller höst:
april–november
___________________________
Att sticklingsföröka innebär att du skapar nya små plantor utifrån en befintlig planta. De nya plantorna kan ge fin skörd efter ett år. Om du inte har plantor sedan tidigare köper du nya plantor i affären och hoppar till Slutplantering.
___________________________
Odlingsplatser:
Plantera direkt på platsen för slutplantering, eller i krukor som ställs på friland.
___________________________
Du behöver:<
Fruktsamma plantor.
Plastkrukor, 8–15 cm,
vid krukplantering.
Planteringsjord eller frilandsjord vid krukplantering.
____________________________
Identifiera revplantor. De sprider sig med hjälp av en stängel som växer åt sidan från moderplantan. Från stängeln bildas nya plantor. Kommer de i kontakt med jorden utvecklar de rötter och växer fast.
Skär eller klipp bort små revplantor från de moderplantor som inte har så många revor. Sticklingar från dessa plantor ger oftast störst bärskörd. Märk gärna ut vilka plantor som ger mest bär under säsongen och ta sedan bara revor från dem. Du kan använda revplantor oavsett om de bildat rötter eller ej, men rotade plantor kommer etablera sig snabbast.
Plantera direkt på slutlig odlingsplats eller i krukor med planterings- eller frilandsjord.
Sticklingar är känsligare för torka än plantor som har hunnit rota sig. Varje krukplanterad stickling bör få ½–1 liter vatten varannan dag den första veckan och därefter ett par gånger i veckan. Planterar du direkt på slutlig odlingsplats kan du istället läsa vattningsinstruktion under Slutplantering.
____________________
Är ni nyfikna på att göra egna plantor av de jordgubbar ni redan har? Kika isåfall in på filmen så får ni lite extra pepp inför nästa säsong. Det går lika bra att ta plantor på våren som på hösten.
Klicka in på bilden nedan för att komma till förlagets bokshop. / Johannes & Theres

Våra senaste inlägg
- När koriandern blommar – ta frö till utsäde eller kryddaNär koriandern blommar tror många att odlingssäsongen är över, men det är snarare då det roliga börjar. Vi brukar ta tillvara både blommor och frön till krydda eller till nästa års sådd. Här… Läs mer: När koriandern blommar – ta frö till utsäde eller krydda
- Nu blommar vallmon – och vallmoteatern är igångNu blommar vallmon – och med det drar vår årliga ”vallmoteater” igång. Nya blommor gör entré varje dag, medan tidigare favoriter lämnar efter sig sina dekorativa fröställningar. Att njuta av vallmo som snittblommor… Läs mer: Nu blommar vallmon – och vallmoteatern är igång
- Så tar du sommarsticklingar av vindruvaVindruva kan förökas med sticklingar vid två tillfällen – vintertid från de vedartade grenarna, och sommartid från färska årsskott. Sommaren är en utmärkt tid att ta sticklingar, särskilt när plantorna breder ut sig… Läs mer: Så tar du sommarsticklingar av vindruva
- Sätta potatis efter potatis – två skördar på samma plats!Visst kan man sätta potatis efter potatis. Så snart man har skördat ett parti knölar, på friland, i pallkrage eller i hink, kan man sätta en ny omgång med knölar på samma plats.… Läs mer: Sätta potatis efter potatis – två skördar på samma plats!
- Bekämpa och förebygg skadedjur med MyrNixSedan flera år tillbaka bekämpar och förebygger vi angrepp av skadedjur med hjälp av MyrNIX. MyrNIX är ett pulveriserat kiselgur, en bergart bestående av kiseldioxid. Produkten är helt giftfri och kan användas både… Läs mer: Bekämpa och förebygg skadedjur med MyrNix
- Hjälp – broccolin blommar!Det kan kännas som en stor besvikelse om man upptäcker att broccolin blommar. Här berättar vi om hur du kan undvika blomning och vad du ska göra om blomningen redan är ett faktum.… Läs mer: Hjälp – broccolin blommar!
- Falafel med broccoli, persilja och korianderVi brukar göra supergod falafel på vår egenodlade broccoli som hela familjen äter med glädje. I år testar vi detta recept på ett nytt sätt. I stället för att fritera de underbara skapelserna… Läs mer: Falafel med broccoli, persilja och koriander
- Växer purjolöken dåligt? Misströsta inte!Vi har odlat purjolök i flera år – och vi vet hur det känns när plantorna ser ut som tanig gräslök mitt i sommaren. Men det finns en anledning till varför det är… Läs mer: Växer purjolöken dåligt? Misströsta inte!
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar